POSTĘPOWANIE PO ŚMIERCI OSOBY NAJBLIŻSZEJ – STWIERDZENIE NABYCIA SPADKU. INFORMACJE OGÓLNE
Gdy dochodzi do śmierci spadkodawcy, niejednokrotnie nie wiemy jakie poczynić kroki prawne mające na celu uregulowanie spraw spadkowych. W przedmiotym wpisie postaram się po krótce przybliżyć tematykę stwierdzenia nabycia spadku.
Czym jest stwierdzenie nabycia spadku?
Stwierdzenie nabycia spadku jest procedurą mającą na celu ustalenie kręgu spadkobierców po zmarłym i wydanie w tym przedmiocie stosownego postanowienia/aktu poświadczenia dziedziczenia.
W skutek śmierci spadkodawcy dochodzi do przejścia praw i obowiązków majątkowych na inne osoby. Ale nie zawsze jednak jasne jest kto i w jakim zakresie otrzyma spadek.
Stwierdzenie nabycia spadku może nastąpić w dwóch trybach:
- w postępowaniu sądowym – sądowe postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku;
- w postępowaniu przed notariuszem – notarialny akt poświadczenia dziedziczenia.
Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku?
Sąd na podstawie art. 1025 § 1 kodeksu cywilnego wydaje postanowienie stwierdzające nabycie spadku na wniosek osoby, która ma w tym interes. Osobami zainteresowanymi są:
- spadkobiercy;
- wierzyciele spadkodawcy;
- uprawnieni do zachowku;
- zapisobiercy (z zapisów zwykłych, jak i windykacyjnych);
- wierzyciele spadkobiercy oraz zapisobiercy windykacyjnego;
- osoby nie roszczące sobie praw do spadku, lecz zainteresowane wykazaniem faktu, że nie są spadkobiercami i nie ponoszą odpowiedzialności za długi spadkowe;
- wykonawca testamentu;
Poza sądowym stwierdzeniem nabycia spadku, istniej również możliwość uzyskania notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia. Wystąpić o wydanie aktu poświadczenia dziedziczenia mogą tylko osoby, które mają możliwość zostania spadkobiercami ustawowymi lub testamentowymi oraz osoby, na rzecz których spadkodawca uczynił zapis windykacyjny.
Moja kancelaria adwokacka w Kędzierzynie-Koźlu specjalizuje się w rozwiązywaniu problemów z zakresu prawa spadkowego. Nasi specjaliści pomogą Państwu między innymi w:
- ustaleniu kręgu spadkobierców ustawowych i testamentowych
- prowadzeniu postępowania w sprawie o stwierdzenia nabycia spadku;
- prowadzeniu postępowań o niegodność dziedziczenia;
- uchyleniu się od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia o odrzuceniu spadku, lub uchyleniu się od skutków prawnych złożonego oświadczenia pod wpływem błędu.