ZABEZPIECZENIE KONTAKTÓW Z DZIECKIEM NA CZAS TRWANIA PROCESU
Niniejszy wpis postanowiłam napisać mając na uwadze jedną ze spraw, w której występowałam w charakterze pełnomocnika strony postępowania. I w tym miejscu apeluję do rodziców, aby nie angażowali dzieci w konflikty jakie mają miejsce między nimi.
Założeniem tego artykułu jest okoliczność, że obiektywnie nie jest zagrożone dobro dziecka ze strony rodziców.
I zacząć muszę od tego, że niestety, niejednokrotnie zdarzają się sytuację, w których jeden z rodziców lub oboje zapominają o tym, że dziecko potrzebuje obojga rodziców. Potrzebuje kontaktu z obojgiem rodziców, niezależnie, czy żyją oni wspólnie, czy w rozłączeniu.
Kontakty to prawo i obowiązek każdego z rodziców
Kontakty dziecka z rodzicami są prawem każdego dziecka, jak i prawem i obowiązkiem każdego z rodziców.
Kiedy jednak pomiędzy rodzicami dochodzi do konfliktów, dziecko często schodzi na dalszy plan. Rodzice przestają szanować prawo dziecka do kontaktów z drugim rodzicem.
Kontakty z dzieckiem w świetle prawa
Na wstępie należy podkreślić, że prawo rodzica do kontaktu z dzieckiem jest prawem niezależnym od władzy rodzicielskiej. Utrzymywanie kontaktów między dzieckiem a jego rodzicami jest ich wspólnym uprawnieniem. Jest także obowiązkiem rodziców.
W myśl art. 113 § 2 k.r.o kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności:
- przebywanie z dzieckiem,
- odwiedziny, spotkania,
- zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu
- bezpośrednie porozumiewanie się,
- utrzymywanie korespondencji,
- porozumiewanie się na odległość (np. rozmowy telefoniczne),
- korzystanie komunikacji elektronicznej (np. wideo rozmowy).
Rolą rodziców jest, aby uregulowali sposób kontaktowania się z dzieckiem kierując się wyłącznie dobrem dziecka, uwzględniając także jego wolę oraz rozsądne życzenia.
Porozumienie rodzicielskie
Zachęcam klientów mojej kancelarii adwokackiej w Kędzierzynie-Koźlu do zawierania porozumienia rodzicielskiego między innymi w tym zakresie. Takie porozumienie pozwala nam szeroko uregulować kwestię sposobu kontaktu rodzica z dzieckiem.
Gdy jednak brak jest takiego porozumienia, kwestię kontaktów rozstrzyga Sąd opiekuńczy. Wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem.
Bardzo często moi klienci informuję mnie, że drugi z rodziców uniemożliwia mu kontakt z dzieckiem i pytają co należy zrobić, albowiem proces sądowy będzie trwał długo a czasami bardzo długo.
W takiej sytuacji polecam swoim klientów złożenie wniosku o zabezpieczenie kontaktów na czas procesu.
Wniosek o zabezpieczenie kontaktów
Taki wniosek może być złożony w piśmie procesowym wszczynającym postępowanie, w odpowiedzi na pozew jak i może być złożony w trackie trwania procesu.
Sąd Okręgowy zabezpiecza kontakty w trakcie procesu rozwodowego. Sąd Rejonowy Wydział Rodzinnych i Nieletnich w pozostałych sprawach rodzinnych.
Treść wniosku zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem
Wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem na czas trwania procesu powinien spełniać wymagania pism procesowego. Powinien on zawierać między innymi:
- Oznaczenie Sądu, do którego pismo jest kierowane
- Oznaczenie Stron postępowania
- Rodzaj pisma
- Określenie żądania czyli sposób zabezpieczenia kontaktów
- Uzasadnienie i umotywowanie wniosku
W przypadku, gdy wniosek jest składany w trakcie postępowania pismo powinno zawierać sygnaturę sprawy.
Opłata od wniosku
Wniosek podlega opłacie sądowej w wysokości 100,00 zł, chyba że został złożony w pierwszym piśmie procesowym.
Wykonalność orzeczenia
Postanowienie o zabezpieczeniu kontaktów jest wydawane na czas trwania procesu. Orzeczenie takie jest natychmiast wykonalne. Jednakże stronie niezadowolonej z orzeczenia przysługuje prawo do wniesienia zażalenia od wydanego postanowienia Sądu.