16 lipca 2021

ALIMENTY W WYROKU ROZWODOWYM

Jednym z obligatoryjnych elementów wyroku rozwodowego jest orzeczenie o alimentach na rzecz małoletnich dzieci stron postępowania. Oznacza to, że obowiązkiem sądu jest zawarcie w wyroku rozwodowym rozstrzygnięciach o zobowiązaniach rodziców względem dzieci w zakresie ponoszenia kosztów ich utrzymania.

Niestety nasze doświadczenie wskazuje, że zgoda rodziców w zakresie wysokości alimentów jest w dzisiejszych czasach rzadkością. Bardzo często zdarza się, że w konflikcie jaki występuje między rozwodzącymi się małżonkami, dzieci stanowią kartę przetargową. I to nie tylko w zakresie alimentów jak i kontaktów czy wykonywania władzy rodzicielskiej.

Zdarzają się również sytuacje, w których małżonkowie potrafią się porozumieć we wszystkich kwestiach dotyczących dzieci tj. sposobu sprawowani władzy rodzicielskiej, wykonywania kontaktów i alimentów.

OBOWIĄZEK ALIMENTACYJNY RODZICÓW WOBEC DZIECKA

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka powstaje z chwilą jego narodzin. Sąd orzekający alimenty w wyroku rozwodowym kieruje się dobrem dziecka, ale uwzględnia również porozumienie rodziców w tym zakresie.

WYSOKOŚĆ ALIMENTÓW

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz zarobkowych i majątkowych możliwości rodzica, który ma je płacić. Oba te warunki są rozpatrywane łącznie.

Nie ma reguły, czy ogólnego wzoru, według którego moglibyśmy obliczyć wysokość przysługujących dziecku alimentów. Nie jest on również ustalony widełkami uzależnionymi od wysokości naszego dochodu.

Jak wskazałam powyżej wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka. I tak oceniając wysokość alimentów musimy oszacować koszty utrzymania dziecka. Do kosztów takich należą m.in.

  • koszty mieszkania przypadające na małoletnie dziecko,
  • wyżywienie,
  • odzież i obuwie,
  • telefon,
  • internet,
  • leki,
  • prywatne wizyty lekarskie,
  • odpłatne zajęcie pozaszkolne,
  • zaspokojenie potrzeb kulturowych dziecka (np. kino),
  • wydatki szkolne (podręczniki, artykuły biurowe, ubezpiecznie, komitet rodzicielski),
  • wyjazdy szkolne,
  • środki higieny,
  • środki czystości etc.

Koszty te wskazujemy w treści uzasadnienia żądania alimentów w przeliczeniu na jeden miesiąc.

Oczywistym jest, że potrzeby dziecka rosną wraz z jego wiekiem. A zatem raz ustalone alimenty nie pozostają przez cały okres trwania obowiązku alimentacyjnego na tym samym poziomie.

Sąd badając możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego do alimentacji, bierze pod uwagę nie tylko dochody, jakie ma teraz, ale jakie mógłby mieć, gdyby w pełni wykorzystał swoje umiejętności i wykształcenie. Warto przy tym wiedzieć, że do dochodów zalicza się nie tylko pensję, ale także wszelkie premie, dodatki, deputaty, nagrody i wyrównania.

JAK NAPISAĆ POZEW O ALIMENTY

O tym, jak napisać pozew o alimenty pisałam w tym wpisie: Jak napisać pozew rozwodowy?

Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Państwu znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania. Gdyby jednak nie, lub potrzebują Państwo pomocy w sprawie rozwodowej, alimentacyjnej zapraszam do kontaktu osobistego w siedzibie kancelarii w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie nasi adwokaci pomogą Państwu w rozwiązaniu problemu.